Ewa Bogucka Pudlis

Ewa Bogucka Pudlis

Artysta: Ewa Bogucka Pudlis
Obraz: „Czy pani tańczy Cha-Chę” (2017), olej na płótnie, 60×80
Czas ekspozycji: 12 listopada – 1 grudnia 2019

➤ Ewa Bogucka Pudlis
Urodziła się 2 kwietnia 1960 r. w Pułtusku Ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni Orłowie. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni Kazimierza Śramkiewicza w marcu 1986r.
Po studiach uprawia głównie malarstwo olejne i ilustrację, które prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Współpracuje z wydawnictwami gdańskimi i warszawskimi, dla których zilustrowała wiele pozycji reprezentujących najróżniejsze gatunki literackie. Od bajek i literatury młodzieżowej przez romanse aż do klasyki: Czerwonego Kapturka, Białego Kła, Trzech Muszkieterów, Angielską Niewolnicą, Faraona i kilkadziesiąt innych tytułów.
Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą, m.in. w Czechach, Niemczech, Szwecji, Holandii, Białorusi, Turcji, Ghanie.
Jej malarstwo jest zderzeniem zwyczajnych sytuacji z pierwiastkiem niesamowitości, który nadaje im nowy kontekst. Posługuje się w tym celu paradoksem ubranym w materię malarską, charakterystyczną tylko dla autorki. Rozproszona plama barwna miesza się tu z wrażliwością i dbałością o detal. Malarstwo Ewy Boguckiej Pudlis jest opowiadaniem niejednoznacznych historii.
Obecnie mieszka i tworzy w Elblągu.

Skip to content