Janusz Kapusta
Opis formy: W pobliżu bramy północnej dziedzińca znajduje się forma przestrzenna Janusza Kapusty. Jest to bryła, której modułem struktury jest jedenastościan. Cztery ustawione na sobie, parami, bryły tworzy obiekt przypominający fragment kodu DNA. Realizacja Kapusty jest pierwszą próbą przeniesienia do przestrzeni miejskiej odkrycia artysty. Prace zrealizowano w 2012 roku podczas rezydencji artysty w Elblągu.
Najistotniejszym punktem w twórczości artysty było odkrycie z pogranicza sztuki i matematyki. Kapusta odkrył w 1985 roku nowy, wcześniej nieznany, kształt figury przestrzennej o jedenastu powierzchniach, który nazwał K-Dron. Przedrostek –dron wywodzi się od –hedron, oznaczający powierzchnie bryły. „Ponieważ bryła ma jedenaście powierzchni, a jedenasta litera alfabetu angielskiego to K, nazwałem ją K-Dron” – wspomniał artysta. K-Dron jest zarówno niezwykle prostą, jak i złożoną strukturą, raz odkryty nie może zostać ulepszony, podobnie jak nie można ulepszyć sześcianu czy kuli. Forma podstawowa ma kwadratową podstawę, zaś główna ściana, o kształcie rombu, jest nachylona do niej pod kątem 45 stopni. Oglądany z góry, K-Dron jest kwadratem wpisanym w kwadrat. Jego powierzchnia jest jednocześnie symetryczna i niesymetryczna, wklęsła i wypukła. Można go także uznać za połowę sześcianu. Z ośmiu K-Dronóww (czterech czarnych i 4 białych) można utworzyć 38416 układów na płaszczyźnie.
Informacje o autorze: Urodził się w 1951 roku w Zalesiu. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu oraz Wydział Architektury Politechniki w Warszawie. Później studiował historię idei na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W zakres jego pracy wchodzi projektowanie małych form graficznych, plakatów, ilustracji do czasopism. Projektuje graficznie, zajmuje się ilustracją książkową. Publikował swoje rysunki w polskich magazynach tj. Szpilki, Radar, ITD., Forum oraz w czasopismach niemieckich i francuskich. W 1981 roku Kapusta zamieszkał w Nowym Jorku. Jego prace, zamieszczały The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post, Business Week. Stworzył ilustracje do limitowanej edycji “Zniewolonego umysłu” laureate Nagrody Nobla, Czesława Miłosza. Prace artysty znajdują się w zbiorach wielu galerii na świecie.