Feerie Zbigniewa Książkiewicza
? 9 września, godz. 18.00 – wernisaż wystawy
? 10 września – 3 października 2021 r. – czas trwania wystawy
? Kuratorki wystawy: Karina Dzieweczyńska, Joanna Mierzejewska
W tym roku przypada 25 rocznica śmierci Zbigniewa Książkiewicza, artysty od 1946 roku związanego z Elblągiem. Był przede wszystkim grafikiem i malarzem. Chociaż to właśnie jedyna w całej jego twórczości kompozycja rzeźbiarska „Ikar”, zaprojektowana przez niego w 1969 roku i zrealizowana podczas III Biennale Form Przestrzennych – stała się jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych prac tego artysty. Monumentalna forma, przeznaczona do odbioru w perspektywie frontalnej, o rozpiętości skrzydeł do dziesięciu metrów, pierwotnie ustawiona przy Placu Jagiellończyka, obecnie u zbiegu ulic Płk. Dąbka i J. Piłsudskiego, w ostatnich dziesięciu latach zyskała popularną nazwę „Batman”. Skomplikowany i bogaty rysunek metalowych elementów, wypełniających oba ażurowe skrzydła, niewątpliwie wskazuje na zainteresowanie i bogate doświadczenia w technice graficznej Książkiewicza.
W środowisku artystycznym Zbigniew Książkiewicz znany był z tego, że stronił od indywidualnych prezentacji swoich dokonań. Niezwykle skromny, unikał także wypowiedzi na temat swojej twórczości. Za życia zrealizował jedynie dwie indywidualne wystawy: w Łańcucie i Rzeszowie w 1979 roku. Pośmiertnie, retrospektywną wystawę jego twórczości prezentowaliśmy w Galerii EL w 1997 roku.
Dziś przypominamy tę niezwykle ważną postać z naszego lokalnego środowiska artystycznego. Na wystawie prezentujemy prace autora mniej znane, bądź nieznane w ogóle publiczności, m.in. namalowane akwarelą, wysublimowane kolorystycznie, abstrakcyjne kompozycje, czy misternie wypełnione różnorodną i bogatą kreską rysunki.
Zbigniew Książkiewicz (1929-1996) – absolwent PWSSP w Gdańsku, ukończył tamtejszy Wydział Malarstwa w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Uprawiał grafikę, malarstwo portretowe, wzornictwo przemysłowe. Wieloletni (od 1962 do 1991 roku) projektant form przemysłowych w Spółdzielni Przemysłu Skórzanego „Plastyk”. Jako projektant stał się sprawcą wielu sukcesów handlowych „Plastyka” (m. in. współpraca z paryskim domem „Nina Ricci”). W latach 1968-1969 był członkiem Rady Artystycznej Cepelii. Pracował w zarządzie powstałego w 1975 roku elbląskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, a przed zawieszeniem Oddziału w 1983 roku pełnił funkcję jego prezesa.
Autor licznych wyróżnień i nagród, m.in.: złoty medal na Międzynarodowych Targach w Lipsku za zrealizowany projekt galanterii skórzanej (1969), nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na Rysunek i Grafikę (1976), nominacja Ministra Kultury i Sztuki w zakresie oceny malarstwa współczesnego (1977).
Skip to content