FLOW/PRZEPŁYW

FLOW/PRZEPŁYW

wernisaż: 4.07.2024, 18:00
wystawa potrwa do: 8.09.2024
kuratorki: Agnieszka Brzeżańska + Ewa Ciepielewska [FLOW], Emilia Orzechowska [Galeria EL]

Do udziału w tegorocznej wystawie zaproszone zostały osoby artystyczne z Polski i z zagranicy, które brały udział w działaniach FLOW w ciągu ostatnich 8 lat, od 2016 roku kiedy pierwszy raz Galar Solny wypłynął na rzekę. Na nasze zaproszenie odpowiedziało ponad 69 osób.

Rzeka jest bytem żywym, dynamicznym i samoorganizującym się …
Nic nie robi i nic nie jest niezrobione …Wymaga dostrojenia się.
Wisła jest złożonym bytem, organizmem, systemem, światem.
Naczyniami krwionośnymi Ziemi (…)

FLOW/PRZEPŁYW to projekt artystyczny realizowany przez Agnieszkę Brzeżańską i Ewę Ciepielewską jako płynąca rezydencja dla artystów/artystek, a także naukowców/naukowczyń, przyrodników/przyrodniczek, przyjaciół/przyjaciółek rzeki. To transdyscyplinarne działanie twórcze odbywające się na Wiśle oraz w innych miejscach przepływu, w których rzeka staje się punktem wyjścia do wspólnego bycia i działania osób twórczych, kuratorskich, aktywistycznych i społecznikowskich, by bez założonych z góry rezultatów i konieczności produkowania, odświeżać ideę sztuki jako eksperymentu. FLOW/PRZEPŁYW to też ćwiczenie z innej “ekonomii” – Ekonomii Daru, która opiera się na idei współpracy, bezinteresowności i dzieleniu się zasobami bez użycia pieniędzy. Jest to alternatywny model gospodarczy, który kontrastuje z tradycyjnymi rynkami opartymi na wymianie handlowej i pieniądzu. W Ekonomii Daru ludzie angażują się we wzajemne dzielenie się dobrami, usługami, umiejętnościami oraz czasem, w duchu wzajemnej pomocy, współdziałania i wymiany.

Gary Snyder powiedział, że „artyści są po to, żeby zabawiać przyrodę”, co doskonale oddaje ducha FLOW/PRZEPŁYW, które jest corocznym zaproszeniem do cieszenia się i celebrowania (wciąż jeszcze) dzikich rzek w Polsce, o które powinniśmy zatroszczyć się i zaopiekować, bo „Jest już bardzo późno”!

Misją naszej wystawy jest pozyskać serca i umysły dla ochrony naturalnie płynących rzek, dzikich obszarów, bioróżnorodności, nieludzkich bytów, całego precyzyjnego układu powiązań, który funkcjonuje w naturze. Tutaj wytwory ludzkich rąk nie służą do poddawania sobie natury, lecz do współistnienia z nią, jej uwielbienia i zabawiania. Dlatego nie wykluczamy, że wystawa podczas 2 miesięcy swojego życia będzie się zmieniać, rozrastać, meandrować i będzie w duchu “flow” (ang. flow, inaczej doznanie uniesienia, uskrzydlenie), które zgodnie z definicją psychologii pozytywnej – jest stanem psychicznym osiąganym w momencie kiedy wykonujemy działanie, w które jesteśmy w pełni zaangażowani i skupieni na jego realizacji. Odczuwamy ten stan jako rodzaj euforii dlatego, że pociąga nas to, co robimy. Twórcą koncepcji jest Mihály Csíkszentmihályi, według którego „flow” jest stanem między satysfakcją a euforią, wywołanym całkowitym oddaniem się jakiejś czynności. Według autora słowem „przepływ” opisać można stan umysłu, w którym ludzie są tak skupieni podczas danego zadania, że wszystko inne wydaje się znikać. Milknie wewnętrzny dialog, zmienione jest poczucie czasu, motywacja zewnętrzna przestaje mieć znaczenie. Świadomość i uwaga są niepodzielnie skupione na wykonywanej czynności. Osoby doświadczające tego stanu często porównywali ten stan do bycia unoszonym przez wodę.
Tak więc zapraszamy do Galerii EL przez całe lato na “pełne zanurzenie”.
“Follow your FLOW!”

Autorką zdjęcia z grafiki reklamowej jest Agnieszka Brzeżańska

Osoby artystyczne biorące udział w wystawie:
Ala Flora
Borkała Dobrawa
Brzeżańska Agnieszka
Brzozowska Ania
Burek Kinga
Ciepielewska Ewa / LUXUS
Duda Joanna
Kuba Falk
Garai Olivier Guessele
Gliński Jakub
Górowska Justyna
Jabłońska Elżbieta
Janczak Barbara
Jarodzka Bożena / LUXUS
Jarodzki Paweł / LUXUS
Kaminska Renata
Karmasz Andrzej
Kępa Gosia
Koczanowska Izabela
Kopcewicz Tomek
Kosałka Jerzy
Kościsz Magda
Kowal Janek
Kozłowska Maria Magdalena
Kubik Igor
Lato Nel
Lazar Magdalena
Lelonek Diana
Lemon Linda
Lubiński Szymon / LUXUS
Lustych Jarek
Madej Marysia
Majewski Antje
Malik Cecylia
Markiewicz Małgorzata
Markowski Władysław
Materka Bartek
Mędrala Justyna
Mężyk Krzysztof
Miralda Àngels
Mosiewicz Magda
Niedbał Marta
Nierodzińska Zofia
Omylak Adriana
Orzechowska Patrycja
Pawłowski-Jarmołajew Tomek
Pcholka Lesia
Perenc Janusz
Pylypushko Bohdan
Radziszewski Karol
Rogalska Alicja
Saciłowski Tomek
Sobczuk Emilia
Sokołowska Joanna i Skłucka Emilia
Stachowiak Joanna
Sylwestrowicz Ada
Szlaga Michał
Szumski Stachu
Szymankiewicz Małgosia
Thun Sophie
Walentynowicz Dorota
Wichrowski Tomek
Woźniczko Ludmiła
Wysocka Alicja i Koczanowska Iza
Yoanna Symbiosis
Yola Ponton / LUXUS
Zakrocki Patryk

Wystawa jest prologiem do FLOW 2024 i pierwszych oficjalnych wydarzeń Europejskiego Pawilonu “Płynnych Przejawień nad Wisłą”. Jest to ogólnoeuropejski projekt artystyczny zamówiony przez Europejską Fundację Kultury w 2024 r.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury.

Partnerzy wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, BWA Warszawa, European Cultural Foundation, The European Pavillon, Espaco agora now, Camping nr 61 w Elblągu, Kwiaciarnia Zielony Gaj,
Patroni medialni: Pismo Format, Magazyn Szum, Notes na 6 tygodni

JAK DOJECHAĆ DO GALERII?

Skip to content