Hankowski
JANUSZ HANKOWSKI
🔴 Wernisaż wystawy: 28.10.2021 godz. 18:00 – Krużganek Galerii EL
🔵 Czas trwania wystawy:
28-10-2021 : 09-01-2022
🔵 Kuratorka: Karina Dzieweczyńska
Tego artysty elblążanom nie trzeba przedstawiać. Jeden z najbardziej im znanych, cenionych, rozpoznawalnych i z pewnością lubianych. W relacjach z ludźmi zawsze spokojny, serdeczny i niezwykle cierpliwy. Mimo sędziwego wieku – przeżył 87 lat, Jego odejście było i długo jeszcze pozostanie bolesnym zaskoczeniem.
Janusz Hankowski był wierny swojej wcześnie obranej drodze twórczej. Niestrudzenie malował i „wydrapywał” cebulaste cerkwie i Don Kichoty o frasobliwych spojrzeniach, melancholijne odrealnione krajobrazy z wiatrakami i pustymi polami. Wykreowany przez niego bajkowy, aczkolwiek smutny świat, niósł zawsze zadumę nad ludzkim losem. Urzekło to wielu odbiorców.
Patrząc z perspektywy czasu na swoje dokonania wyznał: „Widzę na przykład u kogoś dwa, trzy moje obrazy, ja się ciągle dziwię, że to ja zrobiłem, że tyle zrobiłem i że to jeszcze nie jest głupie. Cały czas jakoś… zachwycam się sobą, ale to nie jest w sensie, że się zachwycam, ale że jestem taki „zaniebiony”.”
Prezentowana wystawa jest niewielkim wycinkiem prac Janusza Hankowskiego, będących w kolekcjach wielu elblążan – wiernych mu przyjaciół.
👉 Janusz Hankowski urodził się w 1933 roku w Ostrowi Mazowieckiej. W latach 1951-55 studiował etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom uzyskał w pracowni prof. Stanisława Teisseyre`a w 1963 roku).
Od lat 60. był aktywnym uczestnikiem w życiu kulturalno-artystycznym Elbląga. Współzałożyciel i twórca nazwy Galerii EL, a także współzałożyciel Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz pomysłodawca Salonów Elbląskich.
Za działalność artystyczną został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Gloria Artis.
Życie dzielił między Elbląg i Zdrójno – wieś położoną w Borach Tucholskich.
Zmarł 12 października 2020 roku.
Prace na wystawę użyczyli:
Wanda Bożeńska, Robert Butzke, Brenda i Marek Golikowie, Bożenna Janikowska, Jakub Hankowski, Marta Kaszubowska, Grażyna Komorska, Halina Różewicz-Książkiewicz, Maria Barbara i Janusz Ufnalewscy, Nina i Jerzy Wojewscy, Bożena i Alfred Zienkiewiczowie
Skip to content