Oferta edukacyjna 2022/2023

Oferta edukacyjna 2022/2023

SZKOŁA PODSTAWOWA

Czas trwania warsztatów: 60 – 120 minut

Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych to przede wszystkim okazja do zabawy, eksperymentowania i rozmowy. Podczas spotkań, wykorzystując rozmaite techniki plastyczne, uczestnicy nie tylko ugruntują i poszerzą szkolną wiedzę z zakresu plastyki, ale także wspólnie zastanowią się, jaką rolę w ich życiu może pełnić sztuka i gdzie w razie potrzeby można ją znaleźć.

Klasom starszym (6 – 8), do których dołączyli nowi uczniowie, np. z Ukrainy, szczególnie polecamy zajęcia ”Dom w którym mieszkają historie. Warsztaty integracyjne. Część 1” oraz ”Budujące słowa. Warsztaty integracyjne. Część 2”, podczas których uczniowie odkryją, co ich łączy oraz co zrobić, aby wspólnie spędzany czas był też okazją do wykorzystania w pełni drzemiących w grupie zdolności.


Zasady rezerwacji warsztatów:

1. Rezerwacji dokonać można od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 poprzez e-mail: helena@galeria-el.pl lub telefon: 55 625 67 80.

2. Rezerwując warsztaty należy podać:
– nazwę zajęć
– informację dla jakiej grupy wiekowej (klasy) poprowadzone mają być warsztaty
– ilość uczestników (grupy do 25 osób)
– termin i godzinę rozpoczęcia warsztatów (wtorki – piątki: 9:00 – 15:00)
– numer szkoły, nazwisko opiekuna oraz kontakt do opiekuna.

3. Rezerwacji dokonywać należy z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. W przypadku rezygnacji z warsztatów prosimy o kontakt telefoniczny lub poprzez e-mail.

4. Opiekunowie obowiązkowo towarzyszą grupie przez cały czas trwania warsztatów odpowiadając za dyscyplinę.

5. Koszt warsztatów to 10 zł od osoby (opiekunowie grupy – wstęp wolny).

6. Aby otrzymać Fakturę VAT należy podać dane: nazwę instytucji, pełny adres wraz z kodem pocztowym oraz NIP.

Na Państwa życzenie wybrane warsztaty możemy przeprowadzić poza Galerią EL w wybranym przez Państwa miejscu.. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą edukacyjną na 2022 / 2023 rok.

Ogólne informacje o warsztatach:

1. Warsztaty dla grup zorganizowanych odbywają się od wtorku do piątku (godz. 9.00 – 15.00).

2. Późniejsze godziny oraz inne dni dostępne są po indywidualnych ustaleniach.

3. Czas trwania warsztatów to 1 – 2 godziny zegarowe (w zależności od rodzaju warsztatów).

4. Warsztaty dostosowane są do wieku uczestników.

5. Warsztaty inspirowane są aktualnymi wystawami prezentowanymi w CS Galeria EL, kolekcją Form Przestrzennych, historią, architekturą i założycielami Galerii EL, a także zagadnieniami ze świata sztuki i kultury.


ZERÓWKA ORAZ KLASY 1-3

WARSZTATY CAŁOROCZNE

Kto to jest artysta?
Podczas spotkania podyskutujemy o artystach i artystkach, ich „cechach charakterystycznych”, a także o tym, dlaczego są dla nas tak ważni. Zainspirowani rozmową wykonamy książeczkę, która stanowić będzie odpowiedź na tytułowe pytanie.

Przepis na sztukę
Kilka łyżek natchnienia, garść pracowitości, a dla podrasowania smaku twórczy entuzjazm. A może 100% magii? W trakcie warsztatów podyskutujemy o tym, czego potrzeba, aby powstała sztuka. Wnioski zamienimy w prace plastyczne, które zamkniemy w „Przepiśniku dla miłośników sztuki”.

Ekstra eksperymenty
(Nie)widzialne dzieło w ekstra ozdobnej ramie, abstrakcyjna, wzorcowo symetryczna praca wykonana z pomocą sznurka i wspólne dzieło wykonane przy pomocy wahadła. To przykład tylko kilku zabaw z wykorzystaniem sztuki w które wciągnięci zostaną uczestnicy spotkania.

Zabawy ze sztuką
Odnajdowanie drugiej połówki (dzieła sztuki), gra MEMORY w wersji XXL z Elbląskimi Formami Przestrzennymi, czy zabawa w SZCZEGÓLARZA. To tylko przykład kilku zabaw z wykorzystaniem sztuki w które wciągnięci zostaną uczestnicy spotkania. Warsztaty polecamy też ze względu na element integrujący grupę.

Złap trop!
Najpierw spacer. Trochę powęszymy, pozadzieramy głowy do góry, powiemy „dzień dobry” napotkanym po drodze osobom. Potem zastanowimy się co w Galerii EL podoba się nam najbardziej i czy czegoś jeszcze brakuje do pełni szczęścia. Na koniec wszystko to podsumujemy tworząc listę wdzięczności i marzeń.

KLASA 4

WARSZTATY CAŁOROCZNE

Wyprowadź linię na spacer!
Co to są narzędzia plastyczne i w jaki sposób się nimi bawić? Na to pytanie odpowiadać będziemy podczas zajęć tworząc pierwsze prace we własnoręcznie opracowanych „Szkicownikach”.

Jak wyrzeźbić formę?
Czym różni się forma przestrzenna od rzeźby? I czy płaskorzeźba jest rzeczywiście aż taka płaska? Podczas warsztatów porozmawiamy o dziedzinie sztuki zwanej rzeźbą, a następnie ciachając, tnąc i wykręcając pozornie zwykły papier wykonamy projekt pomnika ku czi…

Idealne miejsce
O tym, co jest przestrzenią publiczną, a co prywatną, porozmawiamy podczas warsztatów poświęconych architekturze. Wspólnie wytypujemy miejsce w mieście, w którym konieczne są pewne zmiany i wykonamy jego nowy projekt uwzględniając potrzeb grupy.

KLASA 5

WARSZTATY CAŁOROCZNE

Kolorowy pokaz mody
Podczas warsztatów pogadamy o modzie i o tym, co w niej takiego ponadczasowego. Zainspirowani wiedzą na temat barw stworzymy projekty ubrań. Weźmiemy udział w wyzwaniu z podziałem na grupy. Wybrane osoby wcielą się w role modeli po to, aby reszta ekipy wyczarowała na nich szałowe, barwne kreacje. Całość zwieńczy pokaz mody.

Za kulisami
Jak to się dzieję, że na płaskim obrazie artyści i artystki potrafią stworzyć wrażenie głębi? Czym jest mityczna perspektywa? Podczas warsztatów poszukiwać będziemy odpowiedzi na te pytania przy okazji tworząc kartkę pop-up inspirowaną perspektywą kulisową.

Najnajnaj szampon świata
Kto wymyślił reklamę, czy istnieją jakieś reguły gry i dlaczego tak ważna jest w jej przypadku oryginalność? Podczas warsztatów porozmawiamy o najciekawszych i najnudniejszych reklamach wszech czasów, a następnie w grupach przygotujemy kampanię reklamową dla pozornie zwyczajnych produktów.

KLASY 6 – 8

WARSZTATY CAŁOROCZNE

Podróż w czasie, część 1
Od starożytnej Grecji, przez średniowieczną Francję, renesansowe Włochy i ponownie Francję- tym razem rokokową. Podczas spacerku przez epoki uczestnicy zmierzą się z rozmaitymi wyzwaniami, np..: „Pionową podporą architektoniczną”, „Literą rozpoczynającą rozdział”, „Motywem dekoracyjnym w postaci głowy ludzkiej”, „Rzemiosło dotyczące strzyżenia, układania i pielęgnacji włosów”.

Podróż w czasie część 2
Romantyzm, realizm, impresjonizm, pointylizm… Podczas warsztatów rozpracujemy rozmaite „izmy” XIX wieku. Uczestnicy zmierzą się z kolejnymi wyzwaniami, np.: „Ochy i achy kontra siedź prosto!”, „Kropeczkowy zawrót głowy”, „Sztuka łączenia”.

Podróż w czasie część 3
Budynki opakowane po sam czubek, ziemia jako temat zainteresowania artystów i artystek, puszka zupy jako obiekt westchnień i zawrót głowy od samego patrzenia. XX wiek to czas nowego w sztuce. Mierząc się z wyzwaniami, np. „Celebrytą prosto z marketu”, „Słodkimi snami”, „Farbolejstwem” , uczestnicy sami wypróbują, na czym polegał dany kierunek w sztuce .

Kto jest kim? Co jest czym?
Kuratorka, grafik, wernisaż, trytytki i wkręty. Podczas warsztatów rozjaśnimy nieco kwestię tajemniczych nazw i stanowisk związanych z instytucjami kultury. Następnie wcielimy się w role pracowników Galerii EL i wyprodukujemy własną wystawę doprowadzając ją do szczęśliwego finisażu.

”Dom w którym mieszkają historie. Warsztaty integracyjne. Część 1”
Podczas warsztatów zajmiemy się integracją niewielkiej, ale niezwykle ważnej społeczności jaką jest szkolna klasa. Uczniowie szlifować będą umiejętność komunikacji opartej na pozytywnej informacji. Wszystko to z pomocą sztuki i zabawy, od wyzwań indywidualnych, poprzez pracę w grupach, aż po wspólne działanie całej klasy. Umiejętności plastyczne, czy znajomość terminów plastycznych nie są ani wymagane, ani potrzebne.
Czas trwania warsztatów: 2 godziny
Co czeka uczestników?
Rozgrzewka: „ulubione miejsce na świecie”
Energizer: „jednym zdaniem o sobie”
Działania: „wymarzony dom”, „pod jednym dachem”
Podsumowanie: „egipski papirus w wersji 2.0”

”Budujące słowa. Warsztaty integracyjne. Część 2”
Druga odsłona spotkania integracyjnego, polecanego szczególnie klasom, które pragną odświeżyć pozytywne relacje i które, poza wspólnym działaniem, lubią również podziałać plastycznie. Na uczestników spotkania czeka niezwykłe wyzwanie: stworzenie kampanii reklamowej własnej klasy.
Czas trwania warsztatów: 2 godziny
Co czeka uczestników?
Rozgrzewka: „pozytywne cegiełki”
Energizer: „nie wiecie o mnie, że…”
Działania: „klasowy zestaw super mocy”
Podsumowanie: „kampania reklamowa”

KLASY 1 – 8

WARSZTATY TYMCZASOWE

Podczas spotkania najpierw zwiedzimy wybraną ekspozycję, a następnie stworzymy dzieła nią zainspirowane. Poziom warsztatów każdorazowo dopasowany będzie do konkretnej grupy wiekowej / klasy.

– 1 – 23 września 2022- „Śnienie” Oli Fronc i warsztaty „Śniło mi się, że…”
– 1 – 8 września 2022- „Ślady 1961-2021. Wystawa retrospektywna” Tomka Kawiaka i warsztaty „Jeansy i rock’n’roll”
– 8 września – 7 października 2022- „A ttest for Humanity” i warsztaty „O człowieku wiem na pewno…”
– 16 września – 5 listopada 2022- „Drapieżne serca” i warsztaty „Mistrzowska kategoria”
– 13 października – 4 listopada 2022- „10-lecie grafiki Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym” i warsztaty „Lustrzane odbicia- zabawa w grafikę”
– 17 listopada 2022 – 3 luty 2023- wystawa Mirosława Maszlanko i warsztaty „Tu ci będzie wygodnie, czyli co to jest site – specifik”

*Terminy wystaw mogą ulec przesunięciu. Prosimy o śledzenie aktualnych informacji na naszej stronie i na fb.

„Śniło mi się, że…” / 1 – 23 września 2022
Część pierwsza: zwiedzamy wystawę i przegadujemy wrażenia. Część druga: wrażenia zabieramy ze sobą do stołów i tworzymy ilustrację do zapamiętanego przez nas snu dodając wyzwanie ekstra, które pomoże w stworzeniu wspólnej mega-historii.

„Jeansy i rock’n’roll” / 1 – 8 września 2022
Część pierwsza: zwiedzamy wystawę i staramy się wyłapać jak największą ilość przedmiotów wykorzystanych przez artystę w tworzeniu dzieł. Część druga: zainspirowani jeansowymi klimatami tworzymy projekt spodni idealnych na każdą życiową okoliczność.

„O człowieku wiem na pewno…” / 8 września – 7 października 2022
Część pierwsza: zwiedzamy wystawę i przegadujemy wrażenia. Część druga: wspólnie zastanawiamy się z jakich cech, umiejętności i osiągnięć jako ludzkość możemy być dumni, a nad czym powinniśmy jeszcze popracować. Następnie wspólnie tworzymy księgę pochwał i zaleceń dla rodzaju ludzkiego.

„Mistrzowska kategoria” / 16 września – 5 listopada 2022
Część pierwsza: zwiedzamy wystawę i staramy się wyłapać czego użyły artystki do stworzenia swoich prac. Część druga: przegadujemy temat bycia mistrzem w dowolnej kategorii i opracowujemy dla siebie pamiątkowe ordery.

„Tu ci będzie wygodnie, czyli co to jest site – specifik” / 17 listopada 2022 – 3 luty 2023
Część pierwsza: zwiedzamy wystawę i rozmawiamy o tym, jak artysta wykorzystał przestrzeń Galerii EL do stworzenia swych dzieł. Część druga: rozmawiamy o tym, czym jest dziedzina sztuki zwana „site – specifik” i jakie znane nam miejsca koniecznie potrzebują chociaż odrobinki sztuki. A potem zabieramy się do pracy nad projektami dzieł sztuki i umieszczamy je na osobistej mapie przestrzeni miejskiej.


Centrum Sztuki Galeria EL
ul. Kuśnierska 6
82-300 Elbląg
galeria-el@galeria-el.pl
www.galeria-el.pl
www.facebook.com/GaleriaEL

REZERWACJA WARSZTATÓW:
e-mail: helena@galeria-el.pl
telefon: 55 625 67 80

Skip to content