Urszula Wilk | Blumetrie cd.

Wyobraźmy sobie wystawę, która tematyzuje samo poruszanie się po nietypowej przestrzeni.

Wchodzimy do pustej i wysokiej nawy głównej dawnego gotyckiego kościoła wypełnionej rozpiętymi w przestrzeni kilkudziesięcioma delikatnymi transparentnymi foliami o dużej powierzchni, na które naniesiono ogromne kształtne plamy błękitnej farby. Folie są bardzo cienkie, widać przez nie inne kształty o tej samej barwie, które zdają się wręcz unosić w przestrzeni i ją wypełniać. Wchodzimy w tworzony przez nie układ tuneli, labirynt powstały z form odrywających się od swojej powierzchni. Przez niektóre prace spoglądamy na wskroś, widząc jedynie otaczający nas zewsząd błękit. Poruszając się powodujemy nieustanną zmianę układu tych kształtów, które zdają się być w ruchu wraz z nami. Na chwilę stają się naszymi towarzyszami.

Podczas naszej przeprawy „Blumetrie” stają się systemami miary, pokazują jak podczas naszego ruchu zmienia się charakter miejsca, którego jesteśmy częścią. Uczestniczymy w nieustannym procesie tworzenia się nowych układów i zależności. Przebywając wewnątrz barwnych korytarzy jesteśmy zatopieni w błękicie. Płaszczyzny, linie i powstałe na rozpostartych foliach kształty budują wrażenie głębi ogromnej przestrzeni nawy. Zdajemy się wręcz unosić ku górze wraz z zalewającą nas falą jednolitego koloru. W końcu formy stapiają się ze sobą, trudno wyodrębnić tu jeden kształt, gdyż zaraz przechodzi on w kolejny.

Wędrówka po tych błękitnych korytarzach przypomina opowieść – ulotną, urwaną impresję.

Stanisław Małecki

 

„Wybrałam folie i farby wodne, właściwie absolutnie wbrew technologi malarskiej, połączenie tych 2 mediów jest niemożliwe. Chciałam podkreślić ulotność i efemeryczność działań, a jednocześnie ciągłą transformację i niestabilność materii. Proces przechodzenia z jednego stanu w kolejny. Prace które są jednocześnie w trakcie powstawania i rozpadania, konstrukcji i dekonstrukcji.”

Urszula Wilk

 

Dzień wernisażowy: 18.02.2021, od godz. 14:00 do 18:00

Wystawa trwa do: 31.03.2021

Kurator: Stanisław Małecki

 

Zrealizowano w ramach stypendium MKDiN.

 

 

Wystawa pod honorowymi patronatami marszałków województw Warmińsko-Mazurskiego oraz Dolnośląskiego a także pod patronatem prezydenta miasta Wrocław.

 

Agencja A2
Patronat Honorowy Prezydenta Wrocławia
Patronat Honorowy Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Patronat Honorowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego
Keim farby
Skip to content