? 21 maja godz. 20:00 – Wernisaż – link do rejestracji wernisażu w formie wideo
? 22 maja : 20 czerwca – czas trwania wystawy
? Do odwołania obowiązują szczególne zasady odwiedzania Galerii EL i zwiedzania wystawy opisane w regulaminie
Wysyłając kartkę pocztową z odległego kraju przekazujemy jedynie najistotniejsze informacje połączone z obrazem, przedstawiającym miejsce, w którym się znajdujemy.
Globalna pandemia uniemożliwiła zorganizowanie planowanej na czerwiec tego roku wystawy w Galerii EL z udziałem wielu artystów z Ameryki Południowej. W związku z tym, twórcy z tego kontynentu oraz artyści z Polski zdecydowali się na przesłanie krótkich audiowizualnych prac, odnoszących się do kultury, jak i sytuacji panującej w różnych krajach Ameryki Południowej.
Nie sposób jest dziś odpowiedzieć czy państwa znajdujące się na tym kontynencie więcej łączy czy dzieli. Z jednej strony obserwujemy bowiem wspólnotę językową, religijną oraz ślady w kulturze pozostawione po hiszpańskich kolonizatorach. Z drugiej widzimy, że wszelkie dążenia do uniezależnienia się od wpływów zewnętrznych i wielkiego obcego kapitału często niosą za sobą odmienne skutki. Jedne kraje starają się odejść od ekstensywnego i niesprawiedliwego neoliberalizmu, inne wciąż zmagają się z widmem socjalizmu i dyktatury a jeszcze kolejne wkraczają na ścieżkę prawicowego populizmu. W wielu z tych Państw sytuacja polityczna lub ekonomiczna zmusza ludzi do protestowania na ulicach. Uchwycenie jednolitego pejzażu społeczno-kulturowego Ameryki Południowej jako całości staje się niemożliwe, upraszczające złożoność procesów, przez które przechodzą.
W takim kontekście tytułowa „pocztówka” odnosi się również do krótkich wypowiedzi artystów, pokazujących jedynie urywek otaczającej ich rzeczywistości. Doświadczamy tu zarówno rejestracji protestów w Santiago de Chile, przyglądamy się obrazom natury, jak i słuchamy muzyki inspirowanej kulturą danych regionów. Tradycja miesza się tu z nowoczesnością, a spojrzenie lokalnych twórców zestawione zostaje z obserwacjami artystów z Polski. W efekcie zaprezentowany zostaje patchwork złożony z obrazów i dźwięków współgrających ze sobą i tworzących jednolitą instalację site-specific w przestrzeni nawy głównej.
➤ Artyści biorący udział w wystawie:
Jannet Alvarado & Carlos Heredia /EKWADOR/
Julia Kurek /POLSKA/
Tomasz Matuszak /POLSKA/
Patricio Palomeque /EKWADOR/
Daniela & Valentina Pena /CHILE/
Aldebarán Solares /MEKSYK/
Arkadiusz Sylwestrowicz /POLSKA/
Priscila Urdiales /EKWADOR/
Mario_Z /CHILE/
Kuratorzy:
Agnieszka Kulazińska
Arkadiusz Sylwestrowicz
Maciej Olewniczak
Współpraca:
FAF Fundacja Art Forma
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia