Zbieramy archiwalne zdjęcia Starego Miasta w Elblągu

Zbieramy archiwalne zdjęcia Starego Miasta w Elblągu


Fotografie ze spaceru po Starym Mieście w Elblągu? Pamiątkowe pocztówki z wycieczki? A może nagranie wideo z budowy kamienicy elbląskiej starówki? Jeśli posiadasz takie lub podobne materiały, podziel się z nami. Czekamy do 31 marca.

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wspólnie z Centrum Sztuki Galerią EL rozpoczynają zbiórkę  fotografii Starego Miasta w Elblągu. Interesują nas obrazy związane z odbudową starówki, ale także zdjęcia mieszkanek i mieszkańców, turystek i turystów na tle Starego (nowego) Miasta – jednym słowem wszystko to, co dotyczy retrowersji. Wybrane materiały: fotografie, slajdy, pocztówki, wideo zeskanujemy i wykorzystamy na wystawie o elbląskich retrowersjach. 

ARCHIWUM ODBUDOWY
Dzięki wybranym i zeskanowanym materiałom, zaproszona do współpracy grupa Turnus stworzy obiekt, który pokaże odbudowę z różnych perspektyw, przez pryzmat wspomnień i osobistych historii. Nowy foto obiekt będzie niespodzianką dla mieszkanek i mieszkańców Elbląga. Grupa kuratorsko-turystyczno-artystyczno-zabawowa Turnus, założona przez Kamilę Falęcką, Marcelinę Gorczyńską i Michalinę Sobieraj, powstała z myślą o współpracy i dobrej zabawie.

RETROWERSJE. SOBIE MIESZKANIA – MIASTU STARÓWKĘ
Wystawa, której otwarcie planujemy na maj 2023 roku, opowiadać będzie o elbląskim Starym Mieście i jego powojennej historii. Pokażemy nie tylko esencje retrowersji, ale różne wizje, plany, projekty i dyskusje dotyczące odbudowy. Oprócz spojrzeń osób zajmujących się architekturą, urbanistyką i konserwacją, pokażemy historie mieszkańców i mieszkanek, osób, które żyją w odbudowanych kamienicach i które tworzą nową historię elbląskiego Starego Miasta.

CZEGO SZUKAMY? Informacje praktyczne
Szukamy fotografii, wideo, pocztówek, które zostały wykonane na elbląskiej starówce. Interesują nas zarówno powojenne ujęcia ruin, ale także te pokazujące odbudowę. Szukamy widoków budujących się kamienic i ulic oraz zdjęć mieszkańców i mieszkanek na tle starego miasta, jak pracują, odpoczywają np. w Cafe Carillon, czy spacerują. Interesują nas też ujęcia mieszkań z odbudowanych kamienic z lat 90. i przełomu wieku. 

JAK ZGŁOSIĆ ZDJĘCIA?
• Zdjęcia w formie cyfrowej można zgłaszać poprzez formularz:
FORMULARZ
• Istnieje możliwość zgłoszeń analogowych zdjęć. 17 i 18 marca w Elblągu powstanie stoisko do skanowania zdjęć. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby porozmawiać o retrowersji i zgłosić swoje materiały. 

Jeśli masz jakieś pytania, napisz do nas na adres: retrowersje@niaiu.pl.

Nabór zdjęć trwa od 8.03 do 31.03.2023.

Organizatorzy: Turnus, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Galeria EL, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

REGULAMIN

Skip to content