Galeria Jednego Obrazu | Bogdan Kiliński

Galeria Jednego Obrazu | Bogdan Kiliński

Jeden z najbardziej znanych i aktywnych w ostatnich latach elbląskich artystów, Bogdan Kiliński, prezentuje w naszym kameralnym cyklu Galeria Jednego Obrazu pracę w formie jednego z jego znaków rozpoznawczych – mandala.
Wskazane spotkanie twarzą w obraz. Jeśli znajdziecie wspólne wibracje na dłużej, pracę można zakupić – szczegóły u pracowników GEL.

? Artysta: Bogdan Kiliński
? Obraz: grafika z cyklu Mandale, akwatinta, odprysk. Odbitka w nakładzie 1/1 wykonana na papierze akwafortowym Fabriani 240 g.
? Czas ekspozycji: 1 –  30 czerwca 2020

➤ BOGDAN KILIŃSKI (ur. 1964)
Wydział Edukacji Artystycznej, Pracownia Grafiki Warsztatowej, Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk

Wybrane osiągnięcia, wyróżnienia, wystawy:
Wystawa indywidualna „Stil Leven”, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Elbląg, 2010
Wystawa indywidualna „Mandale”, Galeria ZUM, Elbląg, 2015
Od 2009 r. udział w Salonie Elbląskim
Wystawa indywidualna „Mandale”, ośrodek onkologiczny NU-MED, Elbląg, 2017

Wystawy zbiorowe:
Zollhausverein, Leer, 2009
Stiftung Gerhart-Hauptmann-Haus Deutsch-osteuropäisches Forum Düsseldorf, 2009
Wystawa elbląskich twórców „Nic Noveho? / Nic Nowego?”, Kutna Hory, Czechy, 2013
„Elbląskie Środowisko Artystyczne”, Rosja, Estonia, 2013
Wystawa „Відносини”, Galeria Kartinnaya (Galeria Związku Artystów Ukrainy), Tarnopol, Ukraina, 2017

➤ Motyw koła w twórczości człowieka jest obecny od zarania dziejów. Koła, spirale i wiele innych podobnych kształtów odnajdujemy już w prehistorycznych rysunkach naskalnych niemal we wszystkich zakątkach świata, u wszystkich ludów i we wszystkich kulturach. Koło jest jednym z najstarszych symboli, któremu przypisuje się ogromne, które odgrywało istotną rolę w życiu każdego człowieka na przestrzeni tysiącleci. Koło stało się symbolem świadomości oraz życia, śmierci i odrodzenia. Niemal wszystko czego doświadczamy dokonuje się w okręgu i kole, od pierwszych chwil istnienia i narodzin, przez ciągłą przemienność dnia i nocy aż po kres, który jest domknięciem koła. Zakreślenie obszaru koła dla wielu kultur stało się przywołaniem doświadczeń sfery sacrum, a wyznaczona przestrzeń koła dawała poczucie bezpieczeństwa, w której rodzi się dobro. Siła kręgu przetrwała w wielu kulturach i jest obecna w naszym życiu nawet jeśli nie nadajemy mu religijnych odniesień.
Prezentowana praca jest jedną z 21 grafik, cyklu zatytułowanego Mandale.
Mandala to obraz na płaszczyźnie koła. Ta wyjątkowa przestrzeń pozwoliła mi na zanotowanie prawdy chwili, niewielkiej części wewnętrznej rzeczywistości, która przybiera formę niezwykłych kształtów i barw.

Skip to content