Performance Katarzyny Pastuszak pt. “Obsiew #2” + oprowadzanie kuratorskie

Performance Katarzyny Pastuszak pt. “Obsiew #2” + oprowadzanie kuratorskie

Centrum Sztuki Galeria EL serdecznie zaprasza 29.10.2022 (sobota), godz. 16:00 na performance Katarzyny Pastuszak pt. “Obsiew #2”. Jest to wydarzenie w ramach wystawy ”Drapieżne serca”. To drugie działanie z cyklu osobistych rytuałów odbudowujących i użyźniających, w których artystka opracowuje fragmenty osobistej herstorii, fragmenty ciała-nie-pamięci.


Katarzyna Pastuszak – tancerka/performerka, choreografka i dyrektor artystyczna Amareya Theatre & Guests, adiunkt w Zakładzie Badań nad Sztukami Performatywnymi (IAiA – Uniwersytet Gdański), członkini Grupy Badawczej Between.Pomiędzy (UG) związana także z CEMiPoS (Sapporo). Autorka i tłumaczka artykułów z zakresu tańca i teatru oraz autorka książki „Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała w kryzysie (Kraków: Universitas, 2014). Laureatka licznych stypendiów artystycznych przyznawanych przez Miasto Gdańsk, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej spektakle były prezentowane m.in. w Japonii, Grenlandii, Norwegii, Turcji, Izraelu, Niemczech, Francji oraz na licznych festiwalach w Polsce. Aktywna członkini IFTR, PSi, EASTAP. O sobie: w działaniach artystycznych poruszam się głównie w obszarze nowej choreografii i teatru fizycznego, łącząc poszukiwania ruchowe z aktualnymi nurtami myśli humanistycznej (Donna Haraway, Anna Lowenhaupt Tsing, Roisi Braidotti, Jolanta Brach-Czaina i in.). Interesuje mnie polityczność ciała i choreografii. Pracuję z mniejszościami etnicznymi i grupami narażonymi na wykluczenie. Badam również relacje między storytellingiem i choreografią, tworząc spektakle i performensy oparte na herstoriach i pamięci ciała. W ostatnim czasie szczególne miejsce w mojej praktyce artystycznej zajmuje królestwo grzybów (fungi).

Tego dnia, o godz. 16:30 odbędzie się również oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Drapieżne serca”, poprowadzone przez Katarzynę Swinarską. 

Performance rekomendowany dla osób pełnoletnich.

16:00 Performance

16:30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Drapieżne serca”

Galeria tego dnia wyjątkowo będzie otwarta do godz. 18.00

Skip to content