Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski: artysta o znaczeniu europejskim – malarz, twórca instalacji, autor kilku pomników w przestrzeni publicznej, teoretyk i kurator sztuki, animator życia artystycznego.
Urodził się w 1930 roku w Faulen (obecnie Ulnowo). Przez wiele lat związany był z Elblągiem: w latach 1956-61 był współzałożycielem i kierownikiem Klubu Młodej Inteligencji „Czerwona Oberża”, w 1961 roku założył i prowadził Laboratorium Sztuki i Galerię EL, w latach 1965-1973 – był inicjatorem i organizatorem Biennale Form Przestrzennych oraz wielu innych wydarzeń artystycznych.
W 1974, na wieść o chorobie syna, wyjechał do Niemiec, gdzie został. W Niemczech zakładał tzw. stacje sztuki (w klasztorze Cornberg, zamku Rittersheim) i szkoły sztuki (w Hünfeld, Fuldzie, Bad Hersfeld, Eschwege, Kleinsassen) i tym samym sformułował „ideę stacjonizmu”. Od 1975 roku prowadził Wolną Akademię Sztuki w Hünfeld, a w 1990 roku otworzył Museum of Modern Art – z kolekcją o profilu międzynarodowym, skupiającą prace twórców o rodowodzie konstruktywistycznym. W 1993 roku założył Muzeum Artystów „Forum Sztuki Konkretnej” w Erfurcie oraz Muzeum Sztuki Reduktywnej w Świeradowie Zdroju. Do końca lat 90-tych zorganizował dziesiątki wystaw i sympozjów w Europie, w Stanach Zjednoczonych i w Izraelu, opublikował kilkanaście tekstów na temat sztuki. Tę działalność kontynuował niemalże do końca swojego życia.
W 2000 roku (dzięki ówczesnemu dyrektorowi Centrum Sztuki Galerii EL – Zbyszkowi Opalewskiemu) na nowo nawiązał kontakt z instytucją, której był założycielem, a w 2011 roku przekazał swej macierzystej instytucji część zbiorów – ponad 200 prac – z kolekcji zgromadzonej w Museum Modern Art Hünfeld (Niemcy), liczącej ponad 4 tys. prac. Zgodnie z jego życzeniem, na stałą prezentację Kolekcji zbudowana została we wnętrzu Galerii EL – dawnym kościele podominikańskim – nowoczesna stalowo-szklana konstrukcja dwukondygnacyjnej empory, oddana do użytku w maju 2011 roku. Zorganizowano uroczyste otwarcie empory wraz z pokazem otrzymanego od Gerarda daru, przy okazji Elbląg uhonorował artystę – w lokalnych mediach pojawiły się nagłówki: „Galeria EL właśnie przeżywa swoje święto. W 50 lat po utworzeniu Galerii EL jej założycielowi Gerardowi Kwiatkowskiemu wręczono tytuł honorowego obywatela Elbląga”.
Przez ostatnie lata, artysta mieszkając w Hünfeld, utrzymywał stały kontakt z Galerią EL, pojawiając się w niej częściej lub rzadziej, ale zawsze niespodziewanie. W 2012 roku był honorowym gościem podczas Jubileuszu 50-lecia Galerii EL. Jednakże zabrakło go już w grudniu 2014 roku, kiedy miała miejsce w Galerii EL wystawa retrospektywna jego twórczości, czy też w lipcu 2015 – podczas Jubileuszu 50-lecia I Biennale Form Przestrzennych. Wówczas już chorował. Zmarł w sierpniu 2015 roku, delegacja Galerii EL była w Hünfeld na jego pogrzebie.
Opracowanie: Karina Dzieweczyńska