Ada Kamińska | „ułamki. krawędź wewnętrzna”
Wykorzystując ostatnie promienie letniego słońca, które wpadają przez okna do przestrzeni Krużganka Galerii EL, zapraszamy do obejrzenia prezentowanej tam właśnie nowej wystawy Ady Kamińskiej.
?wernisaż wystawy: 10.09.2020 godz. 18:00
? czas trwania wystawy: 10.09 – 30.09.2020 (przedłużona do 11 października)
? kurator: Ada Kotyńska
Genezą najnowszego cyklu ‘ułamki.krawędź wewnętrzna’ są kilkuletnie rozważania nad przestrzenią, którą artystka ukazała już w cyklach poprzednich pn. «przestrzenie-nieprzestrzenie».
Ułamki to momenty, chwile, klatki, widziane i zarejestrowane podczas wędrówek z okresu izolacji: widok z okna, niebo nad Beskidami, słońce, morze… Krawędź wewnętrzna, to znak, osobisty wyraz emocji, doświadczenia, zdarzenia – mocna linia, która przecina kompozycję, widoczna na każdym płótnie. Podobnie jak poprzednie, obrazy z tego cyklu są monochromatyczne, ale wprowadzona do kompozycji płaszczyzna żółcieni, czerni czy indygo porządkuje przestrzeń, oczyszcza ją. ‘ułamki’ są spokojne, pozbawione kontrastów. Gdzieniegdzie do głosu dochodzi oranż, żółcień, przebija się złoto, błękity, turkusy. Przedstawione formy stały się jednak bardziej organiczne, biologiczne i w swym charakterze momentami wręcz ekspresyjne. Kompozycje są konsekwentnie otwarte, pochłaniające – zachęcają do wejścia wewnątrz płótna.
➤ Ada Kamińska.
Ukończyła studia na sztukach pięknych w Toruniu (dyplom MA z malarstwa w 2002) i studia podyplomowe na UW. Dobrze czuje się w dużych formatach i kompozycjach monochromatycznych, w których ujawnia się jej wrażliwość na kolor, formę i przestrzeń tak obecną w jej obrazach.
Wystawy z ostatnich 3 lat:
– 2018 – Elbląg Plastyczny, wystawa indywidualna, Centrum Sztuki Galeria EL, Elbląg, Polska
– 2018 – Konkubinat form, Ada Kamińska & Łukasz Płonka, Galeria Nova,
Malbork, Polska
– 2019 – Galeria Jednego Obrazu, prezentacja indywidualna, Centrum Sztuki Galeria EL, Polska
– 2019 – Trzy kolory, wystawa zbiorowa, Malbork, Polska
– 2019 – Wystawa zbiorowa, Salon Sztuki, Zurich, Szwajcaria
– 2019 – Wystawa zbiorowa, Art Shopping-Luwr, Paryż, Francja
– 2020 – Wystawa zbiorowa, Galerie Manualis, Evian, Francja.
Skip to content