LEKCJE EDUKACJI – sezon jesień – zima 2023/2024

LEKCJE EDUKACJI – sezon jesień – zima 2023/2024

SZKOŁA PODSTAWOWA
Czas trwania warsztatów: 90 minut

POBIERZ OFERTĘ W WERSJI PDF

Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych to przede wszystkim okazja do zabawy, eksperymentowania i rozmowy. Podczas spotkań, wykorzystując rozmaite techniki plastyczne, uczestnicy nie tylko ugruntują i poszerzą szkolną wiedzę z zakresu plastyki, ale także wspólnie zastanowią się, jaką rolę w ich życiu może pełnić sztuka i gdzie w razie potrzeby można ją znaleźć.

Ogólne informacje o lekcjach edukacji:
1. Warsztaty dla grup zorganizowanych odbywają się od poniedziałku do piątku (godz. 9:00 – 15:00).
Późniejsze godziny oraz inne dni dostępne są po indywidualnych ustaleniach.
2. Warsztaty dostosowane są do wieku uczestników.
3. Warsztaty inspirowane są zagadnieniami ze świata sztuki i kultury, aktualnymi wystawami prezentowanymi w CS Galeria EL, kolekcją Form Przestrzennych, historią, architekturą i założycielami Galerii EL.

Zasady rezerwacji lekcji edukacji oraz uczestnictwa w nich:
1. Opiekunowie obowiązkowo towarzyszą grupie przez cały czas trwania warsztatów, odpowiadając za dyscyplinę.
2. Rezerwacji można dokonać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 poprzez:
E-mail: helena@galeria-el.pl lub telefon: 532 885 931 / 55 625 67 80.
3. Rezerwując warsztaty, należy podać:
– nazwę zajęć
– informację, dla jakiej grupy wiekowej mają być poprowadzone warsztaty
– maksymalną ilość uczestników (grupy do 25 osób)
– termin i godzinę rozpoczęcia warsztatów (poniedziałki – piątki: 9:00 – 15:00)
– nazwę instytucji, nazwisko opiekuna/opiekunki oraz numer telefonu do tej osoby.
4. Rezerwacji należy dokonywać z minimum tygodniowym wyprzedzeniem
5. Efektem rzeczowym spotkań są prace plastyczne. Prosimy o zabranie ze sobą torby lub plecaka, które je pomieszczą.
6. W przypadku rezygnacji z warsztatów prosimy o kontakt telefoniczny lub poprzez e-mail.
7. Koszt warsztatów to 10 zł od osoby (opiekunowie grupy – wstęp wolny).
8. Aby otrzymać Fakturę VAT, należy podać dane: nazwę instytucji, pełny adres wraz z kodem pocztowym oraz NIP.

ZERÓWKI ORAZ KLASY 1 – 3
Czas trwania warsztatów: 90 minut

Kropki, wszędzie kropki!
Podczas warsztatów poznamy bliżej kilka buntowniczych osobistości ze świata sztuki.
Yayoi Kusama, jej fascynacja kropkami oraz współpraca ze słynnym domem mody, będą pretekstem do wymyślenia własnego printu i pokrycia nim wizerunku budynku znajdującego się w Elblągu. Andy Warhol i jego prace poświęcone sławnym ludziom zainspirują natomiast do stworzenia kolażowych portretów.

Pracownia portretów
Jakie tło w obrazie „Mona Lisa” namalowałby Leonardo da Vinci, gdyby żył w dzisiejszych czasach? Dlaczego modelki malarki Ewy Juszkiewicz nie mają twarzy? Wszystkie te tematy rozpracujemy plastycznie podczas pracy z szablonem i oraz techniką kolażu.

Zwierzęta w świecie sztuki
Podczas warsztatów najpierw dowiemy się, jak rozpracowali plastycznie temat Arki Noego Jacopo Bassano i Józef Wilkoń, a potem, z wykorzystaniem stempli, wykonamy własne pary zwierząt i łódki, na których zamieszkają. Na deser poznamy jamniczki artysty Davida Hockney’a oraz inne zwierzęta pojawiające się w sztuce.

Księżniczką/księciem być (czy nie być?)
Kim była infantka, a kim delfin, jak wyglądała codzienność tych osób oraz jak wyglądałyby one w zaprojektowanych przez nas strojach? Jakie przedmioty dodawały Fridzie Kahlo i Tamarze Łempickiej pewności siebie? Co w tym czasie nosił (non stop) Pablo Picasso? Na te pytania odpowiemy artystycznie, wykonując projekt stroju nowoczesnej księżniczki lub księcia.

Spacer z duchami
Kim były i jakie były osoby, które przed wielu laty zamieszkiwały budynek Galerii EL? Kto zjawił się po nich? Dlaczego średniowieczny kościół jest dziś miejscem, gdzie można zaprzyjaźnić się ze sztuką współczesną? Odpowiedzi na te pytania staną się inspiracją do stworzenia własnych prac przedstawiających ulubione, magiczne miejsce. Wyczarujemy też galeryjnego ducha.

Co nowego?
Najpierw zwiedzimy wystawy aktualnie prezentowane w Galerii EL, porozmawiamy o ich autorach i autorkach, wspólnie zastanowimy się nad znaczeniem wybranych dzieł i rolą sztuki dzisiaj. Następnie wykonamy prace nawiązujące do naszego galeryjnego spaceru.

– Anita Wasik (wrzesień)
– Halina Książkiewicz-Różewicz (wrzesień-listopad)
– Marta Szulc i warsztaty (listopad-grudzień)
– Olga Dmowska (listopad-grudzień)

Terminy powyższych warsztatów mogą ulec przesunięciu. W celu ustalenia szczegółów prosimy o kontakt z edukatorką Helena Wojciechowską.

KLASY 4 – 8
Czas trwania warsztatów: 90 minut

Czarodziejska góra
Podczas warsztatów dowiemy się, czym objawiała się obsesja japońskiego artysty Katsushiko Hokusaia na punkcie góry Fuji. Na rozgrzewkę wykonamy ćwiczenie „czarodziejska góra”, a następnie własną grafikę inspirowaną jego twórczością.

Komiksem przez wieki
Co takiego do Maryi z obrazu Simona Martiniego mówi anioł, że ta okazuje mu ewidentną niechęć? Czy Roy Lichtenstein, autor obrazów inspirowanych komiksami sam lubił je czytać? Podczas warsztatów przegadamy temat komiksów i memów, a następnie stworzymy średniowieczny mem oraz krótki komiks, w którym udział wezmą sławy ze świata sztuki i kultury masowej.

Wyzwanie: krzesło
Podczas warsztatów poznamy duet Christo i Jeanne-Claude i dowiemy się, do czego w swej twórczości potrzebowali kilometrów sznurka. Poznamy też bliżej Tadeusza Kantora i dowiemy się, co było jego artystyczną „obsesją”. W części warsztatowej najpierw wykonamy pracę z wykonaniem krzesła, sznurka i papieru pakowego w klimacie Christo i Jeanne-Claude, a następnie weźmiemy udział w fotograficznych przygodach krzesła w klimacie Kantora.

Zamknij oczy!
Najpierw w ramach rozgrzewki wykonamy serię szybkich obrazków zwierzęco-ludzkich. Następnie poznamy twórczość Joana Miró i zmontujemy pracę w klimacie jego dzieł, błądząc delikatnie w „ciemnościach”. Kolejnym wyzwaniem będzie stworzenie 45-sekundowego portretu koleżanki lub kolegi z ekipy, którego nie powstydziłby się Pablo Picasso. Na deser poznamy bliżej artystkę Ewę Juszkiewicz i wykonamy kolaż warzywno-ludzki.

Spacer z duchami
Kim były i jakie były osoby, które przed wielu laty zamieszkiwały budynek Galerii EL? Kto zjawił się po nich? Dlaczego średniowieczny kościół jest dziś miejscem, gdzie można zaprzyjaźnić się ze sztuką współczesną? Odpowiedzi na te pytania staną się inspiracją do stworzenia własnych prac przedstawiających ulubione, magiczne miejsce.

Co nowego?
Najpierw zwiedzimy wystawy aktualnie prezentowane w Galerii EL, porozmawiamy o ich autorach i autorkach, wspólnie zastanowimy się nad znaczeniem wybranych dzieł i rolą sztuki dzisiaj. Następnie wykonamy prace nawiązujące do naszego galeryjnego spaceru.

– Anita Wasik (wrzesień)
– Halina Książkiewicz-Różewicz (wrzesień-listopad)
– Marta Szulc i warsztaty (listopad-grudzień)
– Olga Dmowska (listopad-grudzień)

  •  

Terminy powyższych warsztatów mogą ulec przesunięciu. W celu ustalenia szczegółów prosimy o kontakt z edukatorką Helena Wojciechowską.

Centrum Sztuki Galeria EL
ul. Kuśnierska 6, 82-300 Elbląg
galeria-el@galeria-el.pl
www.galeria-el.pl
www.facebook.com/GaleriaEL

Rezerwacja warsztatów:
e-mail: helena@galeria-el.pl
telefon: 532 885 931 lub 55 625 67 80

Skip to content