Spotkanie wokół wystawy „Krajobraz / Metamorfozy wyobraźni”

Spotkanie wokół wystawy „Krajobraz / Metamorfozy wyobraźni”

Spotkanie z kadrą dydaktyczno-naukową kierunku Architektury Przestrzeni Kulturowych ASP w Gdańsku wokół wystawy „Krajobraz / Metamorfozy wyobraźni”.

Spotkanie skierowane jest do młodzieży zainteresowanej programem i podjęciem studiów artystycznych w dziedzinie sztuki użytkowej.

Termin i miejsce spotkania: 23 lutego 2022 r., godz. 17.00, Krużganek Galerii EL.

W programie spotkania zaplanowano:

1/ Wykład prof. dr hab. Marty Branickiej i dr. arch. Marka Barańskiego pt. ,,Wokół gdańskich rzygaczy”. [30 min.]

Kamienne rzygacze stanowią charakterystyczny, stale obecny, detal gdańskich i elbląskich przedproży. Detal, który intryguje swoją symboliką, wciągając naszą wyobraźnię w świat realistycznych lub alegorycznych postaci i zwierząt. Rzygacze to obiekty architektoniczne, które poznawane zmysłami wzroku i dotyku, stanowią nie tylko zachętę do poszukiwań różnorodnych interpretacji, ale również mogą być nieustającą inspiracją w twórczości artystycznej.

Podczas spotkania przedstawimy Państwu – posługując się obrazem i słowem- subiektywną historię rzygaczy. Subiektywną, bo opowiedzianą z perspektywy dydaktyków i studentów kierunku Architektury Przestrzeni Kulturowych na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Opowiemy o analizowaniu tych obiektów, ich rysowaniu, fotografowaniu oraz modelowaniu zarówno w glinie, jak i w przestrzeni wirtualnej.

2/ Oprowadzenie po wystawie przez studentki i studentów koła naukowego ,,Archikultura”. [30 min.]

3/ Warsztaty projektowo-graficzne przeprowadzone przez dr Martę Urbańską. [30 min.]

4/ Wykład (wraz z dyskusją) o sztuce współczesnej dr. Romana Nieczyporowskiego. [45 min.]

Skip to content