…przez nie świecisz… |  Zbigniew T. Szmurło

…przez nie świecisz… | Zbigniew T. Szmurło

– Wernisaż wystawy wraz z oprowadzaniem kuratorskim: 9 lutego 2023 r., godz. 18:00
– Wystawa potrwa do 12 marca 2023 r.
– Kuratorka: Joanna Mierzejewska
– Wystawa będzie prezentowana na emporach Galerii EL

… przez nie świecisz …
przypominania
odszukiwania krajobrazów
ukrytych
zapomnianych
widocznych i mistycznych
słońc
ponad chmurami
na trzecim piętrze nieba
jest inny błękit
i nawet mucha
nie doleci

…przez nie świecisz… to tytuł wystawy Zbigniewa T. Szmurły prezentowanej na emporach Galerii EL w ramach cyklu Elbląg Plastyczny.
Krótki wiersz autorstwa artysty przywołuje to, co najbardziej stałe w jego malarstwie: krajobraz, pejzaż, widok, perspektywę. Krajobrazy nieustannie są poszukiwane przez artystę: te ‘ukryte’, ‘zapominane’, ‘widoczne’. Jego prace emanujące feerią barw i wyrazistą strukturą to ciągłe odnajdywanie i wymyślanie siebie samego w krajobrazie. Jednocześnie odważne zastawienia kolorystyczne i ekspresyjne kompozycje podkreślają emocjonalny ładunek zawarty w poszukiwaniach artysty. Są to też cechy charakterystyczne dla twórczości Szmurły. To one sprawiają, że nie przechodzimy obojętnie obok jego obrazów i dzięki nim jest ona rozpoznawalna.

Zbigniew T. Szmurło – dr nauk humanistycznych, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę, ceramikę artystyczną i fotografię. Prace w zbiorach w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Norwegii, Armenii, Rosji, Mołdawii, Kazachstanie, na Litwie i Łotwie. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Bochni, Nowym Wiśniczu, Tarnowie, Elblągu, Olsztynie, Moskwie, Warszawie, Druskiennikach, Wilnie, Ornecie.
Od 1985 r. uczestniczy w plastycznym życiu Elbląga, poeta (publikacje w pismach środowiskowych i krajowych), tłumacz języka rosyjskiego, publicysta, badacz naukowy oraz popularyzator kultury.

Skip to content