Zmarła Bożena Kowalska, kuratorka, krytyczka i teoretyczka sztuki

Zmarła Bożena Kowalska, kuratorka, krytyczka i teoretyczka sztuki

Szanowni Państwo,
z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bożeny Kowalskiej – historyczki, krytyczki i teoretyczki sztuki. Autorka monografii wielu artystów z kręgu awangardy i sztuki geometrycznej. Publikowała artykuły, rozprawy naukowe, szkice o sztuce i artystach w czasopismach krajowych i zagranicznych. Pisała także teksty krytyczne do wystaw.

Bożena Kowalska była niestrudzoną propagatorką i miłośniczką sztuki współczesnej. Od początków swej pracy zawodowej skupiała się na badaniu abstrakcji geometrycznej. Ukute przez nią sformułowanie „język geometrii” na stałe przyjął się w dyskursie historii sztuki. Od początku lat 80-tych organizowała Plenery dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii. Przez wiele lat prowadziła Galerię 72 w Chełmie.

Bożena Kowalska wielokrotnie odwiedzała Elbląg i Galerię EL. Wspólnie organizowaliśmy wiele wystaw, np.: „20 plenerów spod znaku geometrii”, „Przestrzenie Jerzego Kałuckiego”, „Język Geometrii II”. Była też redaktorką książek towarzyszących tym wystawom.

Zmarła 22 czerwca 2023 roku.

Na zdjęciu Bożena Kowalska w towarzystwie Jerzego Kałuckiego w czasie wernisażu wystawy artysty w Galerii EL w sierpniu 2007 roku.
Skip to content