FANTASMAGORIE | SŁAWOMIR ZAWISTOWSKI

FANTASMAGORIE | SŁAWOMIR ZAWISTOWSKI

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę Sławomira Zawistowskiego “Fantasmagorie”. Wernisaż odbędzie się 7 marca 2024 r., godz. 18:00

– Wernisaż wystawy: 7 marca 2024 r., godz.: 18:00
– Wystawa potrwa do: 21 kwietnia 2024 r.
– Kuratorka: Joanna Mierzejewska
– Wystawa odbędzie się: na dwóch piętrach empory Galerii EL

FANTASMAGORIE to tytuł kolejnej wystawy z cyklu Elbląg Plastyczny. Tym razem Galeria EL prezentować będzie prace artysty obecnego w plastycznym środowisku Elbląga od wielu lat. Pomimo tej dość długiej i aktywnej obecności Sławomira Zawistowskiego, będzie to jego pierwsza indywidualna wystawa w Galerii EL. Tym bardziej cieszymy się, że artysta pokaże swoje najnowsze prace. Na wystawę bowiem składać się będą rysunki tuszem, które artysta zaczął wykonywać w 2020 roku, na chwilę przed pandemią.
Na emporach w Galerii EL zobaczymy kilkadziesiąt rysunków powstałych w ciągu ostatnich 4 lat, w tym także te najświeższe, które zostały narysowane już z myślą o wystawie.

Fantasmagoria to:
«Nierzeczywista wizja stworzona w czyimś umyśle» wg WSJP PAN
«Fantastyczne obrazy, złudzenia optyczne; przewidzenia, urojenia, iluzje» wg SJP pod red. W Doroszewskiego

Takie też są rysunki Zawistowskiego: nierzeczywiste, iluzoryczne, kreują niemożliwe do zaistnienia sytuacje, które poprzez swoją niedorzeczność pobudzają wyobraźnię widza. W rysunkach pełnych szczegółów, wykonanych z pietyzmem i dbałością o najdrobniejszy szczegół znajdziemy ‘opowieści’ związane m.in.: z architekturą, morskimi stworzeniami, maszynami, ludzkimi postaciami, zabawkami dziecięcymi czy naturą, które autor łączy często w zaskakujący sposób.
Dzięki temu zabiegowi prace sprawiają wrażenie bardzo teatralnych czy scenograficznych. Nadaje to tym pracom bardzo baśniowy czy ilustratorski charakter.

Sławomir Zawistowski
Uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek. Zawodowo, przez wiele lat, związany  ze Spółdzielczym Domem Kultury „Zakrzewo” w Elblągu, obecnie zajmuje się działalnością społeczno-kulturalną w SM „Zakrzewo”. Dwukrotnie, w latach 2001 i 2005 został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Elbląga za działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania kultury. W latach 1992 – 2011 był kuratorem odbywających się w Spółdzielczym Domu Kultury „Zakrzewo” cyklicznych wystaw pod hasłem Otwarty Salon Plastyczny. Uczestnik Salonów Elbląskich. Swoje prace wielokrotnie prezentował na wystawach indywidualnych, np.: w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

Skip to content